واکسن لمپی اسکین

بیماری لمپی اسکین (LUMPY SKIN DISEASE)

نوعی بیماری حاد ویروسی، بسیار عفونی  وپوستی در گاوها می باشد.بیماری بوسیله ویروس خانواده آبله ایجاد میشود و مشابه آنچیزی است که باعث بروز آبله در گوسفند و بز می گردد. بیماری عمدتا بوسیله حشرات بویژه پشه های گزنده و خونخوار انتقال می یابد. گاوها حساسیت بیشتری نسبت به این بیماری داشته و گاها بیماری در آنها با تلفات همراه می باشد. علایم بیماری شامل: تب بالا، آبریزش از چشمها، افزایش ترشحات بینی و حلق، بی اشتهائی، کاهش تولید شیر، عدم تمایل دام به راه رفتن، ظهور ندول پوستی دکمه مانند که بتدریج تمامی بدن را می پوشاند. سروگردن، پشت، دستگاه تناسلی، پستان و پاها از محلهایی هستند که بیشترین درگیری را دارا می باشند. ضایعات روی پوزه، داخل سوراخهای بینی، دهان و حلق نیز گسترش می یابند. حیوانات مبتلا به دلیل مشکلات تنفسی دچار سرفه و خرخر کردن هستند. اصلی ترین عامل انتقال بیماری از طریق گزش پشه ها و سایر حشرات خونخوار میباشد البته از طریق ترشحات بینی و حلق، اسپرم و شیردام نیز قابل انتقال می باشد. تردد دامهای آلوده از مناطق آلوده به سایر مناطق و دامداریهای جدید، می تواند در انتشار بیماری موثر باشد و موجب اشاعه سریع بیماری و بروز تلفات بالا شود.

ماندگاری عامل بیماری:

ویروس این بیماری در محیط مقاومت زیادی داشته و ممکن است برای مدت های طولانی روی بدن میزبان یا خارج از آن زنده بماند. ویروس می تواند برای مدت بیشتر از 6 ماه در محیط مناسب مانند داخل  جایگاه دام ماندگاری داشته و در ترشحات بینی، چشم و حلق، اسپرم، شیر، خون و ضایعات روی پوست وجود داشته باشد و برای مدت 6 ماه می تواند در اجسام و لوازم و وسایل بی جان موجود در گاوداری یا محل نگهداری دام باقی بماند.

ترکیبات واکسن ویرا - لمپى وکس ویروس زنده تخفیف حدت یافته بیمارى لمپى اسکین  LSD سویهNeethling   و لاکتالبومین و سوکروز به عنوان استابیلایزر. واکسـن بیمارى لمپى اسـکین در مقادیر 25 و 50 دزى، در ویال هاى هشـت میلى لیترى عرضه مى شـود. با ورود شرکت ویرا واکسن شایا به عرصه تولید واکسن های دامی و اتکاء به نیروی جوان و متخصص داخلی و همچنین با استفاده از امکانات موجود در داخل کشور، این شرکت توانسته است مطابق با نیاز کشور در سال 1399 تولید واکسن LSD با نام تجاری " ویرا - لمپى وکس" را آغاز کرده و کشور را از واردات این  واکسن بی نیاز سازد.

برای دانلود کاتالوگ واکسن لمپی اسکین کلیک کنید 

 

بالا