واکسن اکتیما

بیماری اکتیمای مسری (Contagious Ecthyma)

اکتیمای مسری یک بیماری ویروسی پوستی با قابلیت انتقال بالا و همچنین قابل انتقال از حیوان به انسان می باشد و معمولا گوسفندها و بزها را درگیر می کند. در اثر این بیماری زخم های پوستی دردناکی اغلب در ناحیه دهان و پوزه دام ایجاد شده که باعث آنوروکسی و گرسنگی می شود. به دنبال این بیماری، عفونت های باکتریایی ثانویه ممکن است اتفاق افتند و در موارد نادر بیماری به اندام های داخلی بدن نیز پیشروی کند و منجر به مرگ شود که در این صورت از نظر اقتصادی خسارات سنگینی به دامپرور وارد می کند. بیماری اکتیمای مسری از طریق آلودگی با ویروس Orf از جنس پاراپاکس ویروس ها و زیرخانواده کوردوپاکس ویرینه و خانواده پاکس ویریده ایجاد می شود. ویروس Orf از طریق  تماس مستقیم با زخم و جراحت های روی پوست منتقل می شود و در زخم های خشک باقی مانده در محیط نیز به مدت چند سال پایدار و فعال باقی می ماند.

واکسن اکتیمای مسری، ویروس زنده تخفیف حدت یافته Orf است که از طریق پاساژهای سریالی ویروس وحشی روی سلول های پرایمری Lamb Testis حاصل می شود و سوسپانسیون ویروسی مطابق روش های استاندارد به صورت لیوفیلیزه  در ویال های واکسن ارائه می شود، میزان دوز ایمنی در 1 میلی لیتر ویال واکسن 104.5 TCID50 می باشد. مطابق بروشور واکسن با حلال رقیق می شود و به وسیله اپلیکاتور از طریق خراش روی قسمت نازک پوست پای گوسفند یا بز تلقیح می شود.

در هنگام ضرورت و به منظور ضدعفونی کردن محیط از ویروس Orf می توان در نظر داشت که سدیم هیپوکلریت و ضدعفونی کننده های بر پایه دو آمونیوم چهارظرفیتی در برابر ویروس Orf موثر هستند. اما اتانول برای از بین بردن ویروس Orf موثر نیست. دترجنت ها، آلکالی ها، گلوتاآلدهید از جمله ضدعفونی کننده هایی  هستند که برای از بین بردن پاکس ویروس ها پیشنهاد شده است. همچنین این ویروس در دمای 56 درجه سانتی گراد به مدت 30 دقیقه غیرفعال می شود.

برنامه واکسیناسیون:

توصیه می شود برای دام های باردار، 6 تا 8 هفته قبل از زایمان واکسیناسیون انجام نشود.

بره ها و بزغاله ها در هفته اول تولد واکسینه شوند.

واکسیناسیون برای گوسفندها و بزها  باید سالانه تکرار شود.

شرکت ویرا واکسن شایا با تیمی متخصص و جوان این افتخار را دارد برای اولین بار یکی از نیازهای اساسی صنعت دامپروری کشور را به تولید ملی رساند که در همین راستا از وابستگی به واردات این محصول و خروج میلیاردها ریال ارز، جلوگیری به عمل می آید.

برای دانلود کاتالوگ واکسن اکتیما کلیک کنید 

بالا